Упрaвник:
др Синиша Бабовић
Клиника за очне болести у Новом Саду је једна од најстаријих клиника у оквиру Клиничког центра Војводине. Основана је 1909. године, а оснивањем Медицинског факултета у Новом Саду 1960. године је наставна база Катедре за офталмологију Медицинског факултета, Универзитета у Новом Саду, базирана на принципима и ставовима савремене европске офталмологије.
Клиника за очне болести Клиничког центра Војводине је дијагностички и терапеутски центар, образовно-научна институција са значајним резултатима у савременом лечењу офталмолошких болесника.
Здравствену делатност Клиника обавља кроз превенцију, дијагностику и најсложеније терапијске конзервативне и хируршке процедуре, са циљем правилног развоја, очувања и побољшања видне функције и квалитета живота.
У оквиру рада стационара и поликлиничке службе годишње се изводи око 2.500 операција и преко 30.000 амбулантних прегледа.
На Клиници се конзервативно и хируршки збрињавају обољења из домена:
- Предњег сегмента ока
– катаракта, глауком, рожњача са имплантационом и трансплантационом хирургијом
– Na-Yag ласерска хирургија предњег сегмента
– контактна сочива
- Болести спољњег ока са хирургијом капака, сузног апарата и туморска патологија
- Задњег сегмента ока
– болести хориоретине са ретиналном и витреоретиналном хирургијом
– ласер фотокоагулација
– флуоресценска ангиографија и фундус фотографија
- Дечије офталмологије
– превенција слабовидости и третман разрокости
– урођене болести дечијег доба (конгенитална катаракта и глауком)
Преко поликлиничке службе остварује се сарадња са другим специјалистичким поликлиничким јединицама и клиникама кроз консултативне-конзилијарне прегледе, а у циљу свеобухватног дијагностичког и терапијског приступа.
Поликлиничка служба је организована у 7 амбуланти и кабинета за испитивање видног поља, ултразвук, ОЦТ, ласер, страбизам и рефракцију. У оквиру стационарног дела свакодневно се раде високоспецијализовани хируршки захвати у 3 операционе сале, у општој или локалној анестезији. Две трећине оперативног програма припада операцијама катаракте уз уградњу вештачког интраокуларног сочива. Примењује се најсавременија метода факоемулзификације, са минималним резом и без трауме. Ова метода омогућује брзу рехабилитацију вида, што скраћује боравак у болници, са тежњом у прелазак на једнодневни боравак у болници.
На клиници свакодневно 24 часа дежура офталмолошки тим, за потребе хитних стања, осим потреба лежећих болесника.
Катедра за офталмологију Медицинског факултета, Универзитета у Новом Саду. организује и обавља теоријску и практичну наставу за студенте медицине на српском и енглеском језику, за студенте специјалне едукације и рехабилитације, као и здравствене неге.
Научно-истраживачки рад у клиничким и експерименталним истраживањима резултирао је израдом и одбраном 16 докторских теза. Области истраживања су експериментални и клинички приступ глаукому, катаракти, дијабетесној ретинопатији и болестима ретине и стакластог тела, трауми ока, превенцији слабовидости и слепила и прематурној ретинопатији.
Клиника за очне болести располаже потенцијалом младих лекара, који се свакодневно усавршавају код нас, али и на студијским боравцима на познатим клиникама и истраживачким центрима, међународним скуповима и конгресима. Стечена знања и пракса проширују могућности за примену најсавременијих метода лечења офталмолошких пацијената, које обезбеђују побољшање видне функције и квалитет живота.
Зaкaзивaњe прeглeдa и oпeрaциja oбaвљa сe прeкo ИЗИС система, а пацијенти који припадају здравственим установама, које још нису интегрисане у ИЗИС систем, термин прегледа могу добити слањем скенираног упута и релевантне специјалистичке извештаје на е-адресу: zakazivanje@kcv.rs